Známe vítěze pátého ročníku komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

V sobotu 24. října byly v rámci KomiksFESTu vyhlášeni vítězové již pátého ročníku komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Letos na téma: Škola pro všechny. Komiksovou soutěž každoročně vyhlašuje vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni.

Letošní téma

„Žáci letos zapojili svou kreativitu, aby vyjádřili, jak si školu pro všechny představují, co je na škole trápí, baví, co by chtěli zlepšit. Zabývali se hlavně kamarádstvím, začleněním dětí jiné národnosti, šikanou, sexuální orientací, spolurozhodováním nebo posuzováním podle vzhledu. Forma komiksu jim propojením slova a obrazu umožnila rychle, názorně a často vtipně vystihnout podstatu problému,“ přibližuje letošní soutěžní téma koordinátorka soutěže z programu Varianty Kristýna Svatá.

Do soutěže bylo letos zasláno 270 komiksů, na kterých pracovalo 391 žáků a žákyň – o 100 více než loni – ze 43 základních a středních škol z celé republiky.

Výherci

Vítězkou kategorie 1. stupeň základních škol se již podruhé stala Mája Svobodová ze Svobodné školy v Jablonci nad Nisou, letos s komiksem Drsná cesta do školy. O druhé místo se podělily Ema Vojkovská, Natálie Foldynová, Kateřina Fuková ze ZŠ n.v.P.Bezruče z Frýdku Místku s komiksem Dokonalá škola a Karla Šrubařová ze ZŠ a MŠ Ostrava Zábřeh s komiksem Škola pro všechny, i pro zvířátka. Třetí místo získal komiks Marie Terezie od Anděly Křikavové ze ZUŠ B.Smetany v Plzni.

V kategorii základní školy, 2. stupeň se z prvního místa radovala Eliška Kalašová ze ZŠ Povážská ve Strakonicích, autorka komiksu Škola. Druhé místo obsadil komiks Inzerát od Ivety Drbohlavové, Anny Karhanové a Barbory Brzkové. Třetí místo získaly komiksy Bez rozdílu od Kateřiny Kavanové a Natálie Jonášové z Gymnázia Dr. J. Pekaře, Mladá Boleslav a komiks Škola pro všechny od Moniky Srněnské ze ZŠ Vsetín.

„Všichni spolužáci  se soustředili na problémy týkající se žáků ve třídě, napadlo nás ale, že v učitelském sboru se můžou vyskytovat obdobné problémy", přibližují téma svého dílka Kateřina Kavanová a Natálie Jonášová.

V kategorii pro střední školy zvítězil komiks Mravenec kandiduje od Kristýny Hauptové ze SPŠ St. Panská, Praha, druhé místo získala (Ne)důležitá myšlenka od Evy Klímové z Gymnázia Třeboň a o třetí příčku se podělili David Sebíň ze ZŠ J.Gutha-Jarkovského, Praha s komiksem Škola?! Za nás bylo líp a Karolina Lhotská, Kristýna Vítečková, Noemi Stiborová z Gymnázia Nad Kavlírkou, Praha s komiksem Škola pro všechny x všichni pro školu

David Sebíň se zabýval palčivou otázkou českého školství. „Moje práce je o neúspěšnosti českých maturit. Je ti chybou školství ale i chybou žáků, kteří neumí být tolerantní a přijmout další studenty", dodává k tématu svého oceněného komiksu.

Diváckou cenu získala Rebeka Matějcová za komiks Lepší škola pro všechny! ze SPŠ St. Panská, Praha. Svůj hlas jí udělilo téměř 800 lidí. 

Porota

V porotě soutěže letos zasedli výtvarník Karel Jerie, ředitelka vzdělávacího programu Varianty Petra Skalická a pedagožka Marie Veverová. 

"Není lehké zpracovat komiks podle zadání, aby splňoval vše, co má. Kolikrát si i říkám, jak bych to zpracoval já sám. Není jednoduché, aby byl komiks originální, vtipný a zároveň splňoval všechny náležitosti", vžívá se do role mladých komiksových tvůrců Karel Jerie.

Vítězové si ceny osobně převzali na slavnostním vyhlášení v rámci 10. ročníku mezinárodního multimediálního festivalu KomiksFEST! v sobotu 24. listopadu v pražské MeetFactory. Všech 40 komiksů, které postoupily do užšího výběru, jsou až do 12. listopadu 2015 vystaveny v Divadle Archa, Na Poříčí 26, Praha 1.

Výstava

Návštěvníci mají možnost výstavu zhlédnout vždy hodinu před začátkem představení v Divadle Archa (pokud nebude v ten den plánovaný koncert), případně po předchozí domluvě – pište nám, prosím, na e-mail: soutez.varianty@clovekvtisni.cz. Výstava končí 12. 11. 2015.

Galerie soutěžních komiksů

Soutěžní komiksy i výsledky diváckého hlasování si můžete prohlédnout i na webových stránkách www.respektneboli.eu/zaci-a-studenti/soutez nebo na Facebooku: www.facebook.com/komiksovasoutez

Další Články

Světová škola 2018: Přehled škol a jejich projektů

Přehled akcí škol, které v červnu 2018 získají certifikát Světová škola Gymnázium  Frýdlant - Boříme bariéry aneb Spolu to jde líp Cílem projektu bylo přispět k začlenění lidí...

Šest českých škol získalo titul Světová za práci s globálními tématy

Tisková zpráva - Člověk v tísni, ARPOK a Multikulturní centrum Praha Praha, 13.6. 2017 - Umí uspořádat kampaň pro veřejnost, zorganizovat sbírku oblečení pro sirotčinec v Kambodži...

Světová škola 2017: Přehled škol a projektů/místních akcí

1. Základní škola Fryčovice - Mezinárodní trh Cílem místní akce bylo seznámit rodiče našich žáků, ale i obyvatele Fryčovic s jinou než českou kulturou a překonat tak zažité stereotypy...

Člověk v tísni vyhlašuje komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět pro žáky a studenty základních a středních škol

Praha, 1. 6. 2017 - Už posedmé vyhlašuje vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět pro žáky a studenty základních a středních...

Česko už má dvě „Světové“ školky. Jak se k nim připojit?

Přinášíme vám článek, který vyšel v dubnovém vydání 2017 časopisu Řízení školy - Speciál pro MŠ. Kdo vyrobil moje tričko? Co je to válka? Proč ta paní chodí bosa a nosí...

Světová škola ukazuje cestu, jak vytěžit projektové vyučování naplno

Přínášíme vám článek, který vyšel v dubnovém čísle 2017 časopisu Řízení školy. Je to jen taková legrace, aktivita navíc, je to hezké, ale známky ti to nezlepší…  Přístup...

Předsudky vyvrátí romské či nevidomé panenky. Používají je desítky kantorů

Některé z nich vyrůstají s dvěma tatínky, jiné mají tmavě hnědou pleť. Některé se pohybují na vozíčku, jiné mají nadváhu. Každá má nějaké znevýhodnění. Panenky Persona Dolls...

Známe vítěze školní komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Žáci se letos zabývali budoucností světa

Praha, 16. 11. 2016 – Vliv nových technologií, touha po míru a harmonii ve světě, záchrana přírody i obavy o budoucnost demokracie, to jsou časté náměty komiksových příběhů,...

Světová škola 2016: Přehled škol a projektů/místních akcí

Gymnázium Moravský Krumlov – Jezme to nejlepší z jižní Moravy aneb Regionální piknik Cílem místní akce bylo zvýšit využití a spotřebu lokálních surovin a potravin, usnadnění...
Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři