Novinky

Známe vítěze školní komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

Komiks Utopia

Praha, 16. 11. 2016 – Vliv nových technologií, touha po míru a harmonii ve světě, záchrana přírody i obavy o budoucnost demokracie, to jsou časté náměty komiksových příběhů, které letos žáci základních a středních škol zpracovali na téma: V jakém světě bych chtěl/a žít za 10 let? Vítězné komiksy vybrala odborná porota v čele s výtvarníkem Karlem Jeriem. Slavnostní vyhlášení a předání cen vítězům proběhlo dnes na vernisáži výstavy vybraných komiksů v Langhans  Centru Člověka v tísni v Praze. 

V komiksových příbězích se objevily i konkrétní návrhy, co by se za 10 let mohlo změnit. Například by mohlo existovat ubytování pro lidi bez domova, škola pro rodiče, kde by se i učilo, jak se starat o vnoučata nebo vynález, který vyčistí svět. Zatímco žáci základních škol se více soustředili na téma ochrany přírody, hezkých vztahů mezi lidmi nebo třeba zákazu omamných látek, středoškoláci řešili častěji vliv nových technologií na náš život, rozmach nedemokratických tendencí ve světě nebo otázku hrdinství a morálky,“ upřesňuje témata, která žáci letos v rámci soutěže ztvárnili, Blanka Zemanová, koordinátorka globálního rozvojového vzdělávání ze vzdělávacího programu Varianty organizace Člověk v tísni.    

V kategorii 1. stupeň základních škol zvítězily Sára a Mariana Svobodovy s komiksem Škola pro všechny ze Svobodné základní školy v Jablonci nad Nisou. V kategorii 2. stupeň základních škol zvítězily Anastasiya Mayor a Alina Maksimičikova s komiksem UTOPIA z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi. A v kategorii středních škol se na stupni vítězů umístil komiks „Opustíš-li mě, nezahynu, opustíš-li mě, zahyneš“ od Evy Klímové z Gymnázia Třeboň.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 137 komiksů, 23 od žáků 1. stupně základních škol, 95 od žáků z 2. stupně základních škol a 19 od žáků a studentů středních škol. Celkem se zapojilo 252 žáků a 30 pedagogů z 28 základních a středních škol.

Komiksová díla umístěná na stránkách Respekt nebolí obdržela celkem 12 942 hlasů. Cenu diváků získal komiks od Laury Kelové ze ZŠ Petra Bezruče, pro který hlasovalo 4626 lidí.

Výstavu nejlepších komiksů můžete do 23. 12. 2016 vidět v Langhans – Centru Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1.

Soutěžní komiksy i výsledky diváckého hlasování si můžete také prohlédnout na webových stránkách www.respektneboli.eu/zaci-a-studenti/soutez nebo na Facebooku: www.facebook.com/komiksovasoutez

Fotogalerii z vernisáže a předání cen si můžete prohlédnout zde.

Školní komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět pořádal vzdělávací program Varianty organizace Člověk v tísni letos už po šesté. 

Další novinky
 
Novější
Starší
 
Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři