Novinky

Vyprávění ve vzdělávání - workshopy pro pedagogy na festivalu STORYSLAM

storyslam2

V rámci festivalu STORYSLAM - Světový den vyprávění se budou konat workshopy pro pedagogy, ale i pro všechny ostatní, kteří mají chuť v sobě objevit vypravěče.

9.30 - 12.30

Martin Hak: „Ale o čem to, kruci, opravdu je?“

Dílna pro ty, kteří se ve své práci setkávají s příběhy v podobě živého vyprávění nebo textu, audio či video díla a podobně a rádi by takové dílo použili „za nějakým účelem“. Třeba ve škole, doma, v práci... Říkáte si občas „to by se hodilo pro tu mou třídu v matematice“ nebo „kdyby tohle četl můj šéf“ nebo „co by tomu příběhu asi řekli kolegové ve sborovně“? Přijďte. Zjistíte, jak jednoduše příběhům rozumíme a k čemu mohou být za jistých okolností opravdu dobré, případně k čemu opravdu ne. Podíváme se jemně na několik vybraných příběhů okem přesným a hlavně z jiného úhlu a v jiném čase než divák, posluchač, čtenář... Uvidíte, že se začnou dít neuvěřitelné věci. Spatříte souvislosti, významy, tematické mosty, trsy motivů…, o kterých jste doposud neměli tušení, přesto, že „ten příběh“ znáte od dětství. S nástroji jemné vypravěčské dramaturgie je připraven a těší se lektor a vypravěč příběhů Martin Hak. Max. počet účastníků: 14

14.00 - 17.00

Markéta Holá (Storytelling CZ): Učme (se) příběhem Poslouchat příběhy je zábava

Příběhy nás mohou hodně naučit, aniž bychom si uvědomili, že se vlastně učíme. A stejné je to s jejich vyprávěním. Ale někdy se může zdát těžké najít příběh, začít vůbec vyprávět. Děti většinou s vyprávěním potíž nemají, spustí fantazii a povídají, ale někdy se do toho tak zamotají, že netuší, kudy ven. Workshop je změřený na zapojení příběhů do práce s menšími dětmi. Na vlastní kůži si vyzkoušíme, jak jednoduché je najít příběh všude kolem. Cvičení a hry vám také ukáží, jak u dětí rozvíjet schopnost vyprávění i naslouchání. Především pro pedagogy MŠ a ZŠ Max. počet účastníků: 10 Na workshopy není nutné se přihlašovat, registrace proběhne před začátkem seminářů.

Počet účastníků je ale omezený, takže pokud si chcete s jistotou rezervovat své místo, udělejte tak v přihlašovacím formuláři zde: https://goo.gl/forms/cVMcy3AKLII6su793 

Celý program je ke stažení zde.

 

Lektoři workshopů

Martin Hak je vypravěčem příběhů. Těch svých, těch, které se staly jiným, i těch, které se nikdy nestaly. Jeho dětským přáním bylo stát se archeologem a sám říká, že se mu to celkem splnilo. V Martinově představě archeolog občas pečlivě vyhloubí díru do minulosti, sedne si do ní a hledí na zbytky, které přetrvaly. Skládá úlomky, představuje si možnosti, hledá souvislosti. Je-li archeolog také vypravěčem, dovede způsobit, aby obrazy ze světa jeho představ prošly do světů dalších. A to není čarování, ale řemeslo. Martin se živí živým vyprávěním. Vede kurzy, dílny i osobní tréninky zaměřené na vyprávění nebo obecněji na práci s příběhem. Pracuje s rodiči, učiteli, knihovníky, s lidmi, co vedou lidi, s divadelníky, psychology, básníky, lektory či faráři. Věří, že příběh a jeho živé vyprávění je tím nejúžasnějším dorozumívacím prostředkem a že vypravěčské řemeslo je tu pro ty, které dorozumívání zajímá víc než komunikace.

Markéta Holá je vypravěčka a lektorka storytellingu. Vystudovala Teorii a dějiny divadla a Logopedii. Dlouho pracovala s dětmi na základní a později základní umělecké škole. V té době se se storytellingem seznámila a začala s příběhem pracovat ve své praxi. A ejhle, ono to fungovalo. Zjistila, jak mocný nástroj může příběh být a začala sama vyprávět. V současné době se věnuje storytellingu plně, vypráví ve školách, knihovnách a všude, kde je příběhu chtivé publikum a vede workshopy pro pedagogy i širokou veřejnost.     

 

 

 

Další novinky
 
Novější
Starší
 
Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři