Novinky

Známe vítěze sedmého ročníku studentské komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

Foto Tomáš Princ

Praha, 15. 11. 2017 – Problém šikany, mezinárodní konflikty nebo šetrná spotřeba - to je jen několik z řady témat, které žáci základních a středních škol zpracovali v komiksech zaslaných do sedmého ročníku soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Tématem letošního ročníku bylo Soutěž nebo spolupráce?. Vítězné komiksy vybrala odborná porota včele s výtvarníkem Karlem Jeriem. Slavnostní vyhlášení vítězů a vernisáž výstavy nejlepších komiksů proběhla dnes v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze.

Studenti ve svých příbězích ztvárnili, jak mohou spolupracovat jednotlivci, školní třídy či komunity. Setkat se v nich můžeme také s hrdiny a hrdinkami ze světa zvířat. Některé komiksy nás zavedou do kouzelných světů: například do království barev, které stojí před zvolením nové panovnice či panovníka či do Země Čtverců a Trojúhelníků, kde se rozpoutal konflikt mezi jedním a druhým klanem,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka komiksové soutěže ze vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni, který soutěže pořádá.

V kategorii 1. stupeň základních škol zvítězily komiksy Zpátky ke kořenům od Mariany a Sáry Svobodové ze Svobodné základní školy v Jablonci nad Nisou a Bohouš a Dáša jdou na houby od kolektivu 12 autorů ze Základní umělecké školy na Praze 6. V kategorii 2. stupeň základních škol vyhrály komiksy V Zemi čtverců a trojúhelníků od Jiřího Pinkase z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi a Školní výtvarná soutěž od Adriany Francové z pražské Základní školy Jeremenkova. V kategorii střední školy zvítězily komiksy Mám málo peněz od Marie Račákové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově a Zamysli se od Kristýny Štípkové a Ludmily Staňkové ze SOŠ pedagogické a Gymnázia na Praze 6.

V hlasování veřejnosti vyhrál komiks Velká a malá panda od Elišky Kalašové ze Základní školy Povážská ve Strakonicích, který získal 2047 hlasů. Komiksy umístěné na webu respektneboli.eu obdržely celkem 11 215 hlasů.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 309 komiksů, 47 od žáků prvního stupně, 209 od žáků druhého stupně základních škol a 53 od studentů středních škol. Celkem se zapojilo 565 žáků a studentů a 60 vyučujících z 58 škol.

Výstava, na níž je k vidění 57 nejzdařilejších komiksů ze studentské soutěže, bude otevřena do 30. listopadu v Galerii ve věži na Novoměstské radnici (Karlovo náměstí 1/23, Praha 2). Další informace o výstavě najdete zde.

Na fotogalerii z vernisáže a z workshopu, který pro studenty vedla po vernisáži ilustrátorka a komiksová kreslířka Toy Box, se můžete podívat tady.

Kontakt pro média:

Lucie Kundra, mediální koordinátorka Vzdělávacího programu Varianty spol. Člověk v tísni, mobil: 775 871 539, lucie.kundra@clovekvtisni.cz 

Galerie ve věži, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2, otevřeno úterý až neděle 10 – 18 hodin

Ke stažení
Další novinky
 
Novější
Starší
 
Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři