Novinky

Storyslam - Světový den vyprávění 2018

Srdečně vás zveme na Světový den vyprávění 2018, který pořádají společně Storytelling, o.s. a program Varianty spol. Člověk v tísni. Světový den vyprávění oslavuje vypravěčství a řadí Prahu do mezinárodní sítě měst, která se k oslavě Světového dne storytellingu připojují. 20. března se vypráví příběhy v mnoha jazycích a na stovkách míst zároveň.

Kdy a kde

20. března, 14:00 - 21:00, Langhans - Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1

Čekají vás workshopy pro pedagogy, autorské příběhy dětí ze ZŠ Na Beránku, storytellingová inscenace Zrezivělé dětství - Kádrovaná láska (příběhy dospívání dětí, jejich rodiče se v 50. letech 20 století stali politickými vězni) a Storyslam - antisoutěž ve vyprávění.

Na workshopy a na Storyslam - antisoutěž ve vyprávění se hlaste zde: https://goo.gl/daA8gF

Program:

Workshopy (nejen) pro pedagogy

14:00 – 17:00 hod.

Vyprávějte dětem. Vyprávějte s dětmi.
Je možné využít příběhy ve vzdělávání? zajímá vás, jak zaujmout své svěřence ve školce, škole, dramaťáku i družině příběhem? Není nic jednoduššího. Každý rád poslouchá příběhy a děti ze všech nejraději. Podíváme se na vypravěčské hry a cvičení, které vám pomohou zaujmout pozornost malých neposedů. Ukážeme si, jak vtáhnout děti do tvorby příběhu, jak vypustit jejich fantazii a zároveň ji usměrnit do smysluplného výsledku. Vyzkoušíte si postupy, které používáme při workshopech s dětmi, i triky, které nám pomáhají při vyprávění dětských příběhů.

Lektor: Markéta Holá

"A najednou uviděl, jak ..."

Základem vypravěčského výkonu je jasnost a srozumitelnost obrazů, z nichž se skládá děj vyprávěného příběhu. V této dílně se budeme cvičit v umění obrazotvorby. Vítán je každý, kdo se chce podívat a vyzkoušet si vybrané prostředky (nástroje), kterými vypravěč v hlavách posluchačů tvoří své dílo tak, aby se všichni přítomní měli možnost dívat, nechat se vést, prožívat, být pozorní, přemýšlet, rozumět a hlavně ... být v obraze. Může se něco takového hodit učitelům ve škole? Rodičům doma? Lektorům vzdělávacích akcí pro dospělé? Bez pochyby! Vyzkoušeno!

Lektor: Martin Hak.

 

Projekt Rozpovídej se – ZŠ Na Beránku

17:30 – 18:15

Projekt Kreativní partnerství pro rovné příležitosti realizovaný Společností pro kreativitu ve vzdělávání staví na spolupráci umělců s pedagogy konkrétních škol. V rámci projektu Rozpovídej se pracovala vypravěčka Markéta Holá s dětmi na základní škole Na Beránku. Cílem projektu je podpořit tvůrčí atmosféru ve třídě, rozvíjet kulturu komunikace, spolupráci, vzájemné naslouchání žáků a sociální a občanské kompetence.    

Zastávka

Zastávka. Místo, kde se potkává spousta lidí. Neznají se, nezdraví se, nezajímají se o sebe. Potkají se na chvíli a zase se rozejdou. A přitom můžou být jejich životní příběhy plné velkých dobrodružství, zvláštních tajemství, dojemných i zábavných zvratů. Co se stane, když se na chvíli zastavíme a zaposloucháme se do jejich životních příběhů.

Autorské příběhy žáků prvního trojročí ZŠ Na Beránku vzešlé z půlročního projektu Rozpovídej se.

Storytellingová inscenace Zrezivělé dětství - Kádrovaná láska

18:30 – 19:10

Dospívání není nikdy legrace. Nové city, nové vztahy. O co těžší může být tahle doba, když jí procházíte v 50. a 60. letech 20. století s cejchem třídního nepřítele na čele. Může kádrový posudek stát lásce v cestě, nebo vás dovede do náruče toho pravého?

Příběhy dospívání dětí, jejichž rodiče se v 50. letech 20. století stali politickými vězni. Představení vzniklo ve spolupráci se spolkem Dcery 50. let. 


Storyslam – antisoutěž ve vyprávění

19:30 – 21:00

Téma: moudří blázni

Každoroční vyvrcholení celosvětového Dne storytellingu je Storyslam – antisoutěž ve vyprávění. Večer otevřený všem příznivcům vyprávění příběhů. Přijďte si příběhy poslechnout nebo rovnou jeden odvyprávět. Stačí si připravit pětiminutový příběh na téma Moudří blázni a užít si přejícnou pozornost publika.

Vyprávění bude podkreslovat i dramaticky doplňovat hudba v podání skvělého hudebníka (kterého ještě domlouváme, jméno tedy ještě není jisté).

V antisoutěži Storyslam nehledáme vítěze. Vyhrává každý, kdo vypráví.  

Ke stažení
Další novinky
 
Novější
Starší
 
Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři