Ilustrace Karel Jerie
Už poosmé vyhlašuje vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni komiksovou soutěž Bohouš a Dáša mění svět pro žáky a studenty základních a středních škol. Bohouš a Dáša jsou komiksoví hrdinové, kteří už dvanáct let provázejí učitele a žáky aktuálními tématy, jako je migrace, lidská práva nebo klimatické změny. Tématem letošního ročníku je: Co pro mne znamená demokracie?
Cílem soutěže je podpořit prostřednictvím komiksu zájem žáků o aktuální témata a společenské problémy a motivovat je k zapojení se do jejich řešení. „Letošní téma jsme vybrali i vzhledem ke stoletému výročí založení samostatné Československé republiky. Chceme tak podpořit žáky v tom, aby se zamysleli, kdo tvoří demokracii, kdo všechno se na ní podílí a jak se oni sami mohou do rozvoje demokracie zapojit. V komiksech mohou zpracovat i to, v čem spatřují současné výzvy demokracie,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka soutěže z programu Varianty.
Soutěžit mohou jednotlivci i vícečlenné týmy ve třech kategoriích – 1. stupeň základních škol, 2. stupeň základních škol a střední školy. Vítěze bude vybírat odborná porota, ve které zasedne například ilustrátor a autor komiksových postav Bohouše a Dáši Karel Jerie, hlasovat bude moci i veřejnost. Uzávěrka komiksové soutěže je 24. října 2018. Vyhlášení vítězů soutěže a vernisáž výstavy nejlepších komiksů proběhne v polovině listopadu v Praze. Součástí vernisáže bude i komiksový workshop pro studenty. Během přechozích sedmi ročníků se do komiksové soutěže zapojilo přes 1700 žáků a studentů, kteří vytvořili přes 1200 komiksových děl.
Program Varianty také na konci roku vydá k výročí sto let od založení samostatné Československé republiky už desátou příručku z řady Bohouš a Dáša mění svět. Tematické příručky nabízejí především učitelům středních škol inspiraci, jak ve výuce otevírat aktuální témata dnešního světa. Nová příručka se bude věnovat problémům a výzvám demokracie v dnešním propojeném světě.
Další informace o komiksové soutěži, jejích pravidlech a možnostech přihlášení najdete zde: www.varianty.cz/soutez
Přihlášku do soutěže vyplňte prosím zde.
Kontakty:
Kateřina Sequensová, koordinátorka komiksové soutěže, katerina.sequensova@clovekvtisni.cz, tel: +420 723 442 521
Lucie Kundra, mediální koordinátorka vzdělávacího programu Varianty, lucie.kundra@clovekvtisni.cz, tel: +420 775 871 539
Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2
IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467
Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061
Naše další weby
Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.
Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.
Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.
Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR
Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.
Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.
Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.