Novinky

Známe vítěze osmého ročníku studentské komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět

Foto Tomáš Princ

Praha, 12. 11. 2018 – Jak vypadá demokracie, kdo ji tvoří nebo jak ji vnímají studenti – to je jen zlomek z témat, které studenti základních a středních škol zpracovali v komiksech zaslaných do soutěže Bohouš a Dáša mění svět. Tu pořádal už poosmé vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni. Téma letošního ročníku Co pro mne znamená demokracie?, mělo za cíl podpořit prostřednictvím komiksu zájem žáků o aktuální dění a společenské problémy. Slavnostní vyhlášení vítězů a vernisáž výstavy nejlepších komiksů proběhlo dnes ve 13 hodin v Galerii Jindřišské věže na Praze 1.

„Letošní téma jsme vybrali i vzhledem ke stoletému výročí založení samostatné Československé republiky. V komiksech se hodně objevovalo téma voleb, žáci často pracovali s odpovědností vůči společnosti. Zajímavé bylo, že se v komiksech poměrně intenzivně cestovalo časem do nedemokratických období naší historie nebo se snily sny, ve kterých vystupoval jako průvodce Tomáš Garrigue Masaryk, který prováděl děti po zlomových okamžicích naší historie. Středoškoláci v komiksech zobrazovali i reálné postavy z naší současné politické scény a vyjadřovali se k aktuálním událostem ze světového dění,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka soutěže ze vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni.

V kategorii 1. stupeň základních škol zvítězil komiks Žabokracie od Kamily Vaníčkové ze základní školy Na Šutce v Praze. V kategorii 2. stupeň základních škol vyhrál komiks Nesouhlas od 4 autorek z Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského v Praze. V kategorii střední školy zvítězil komiks Kdyby demokracie přestala existovat od My Linh Nguyen ze Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově.

V hlasování veřejnosti vyhrál v celkovém součtu hlasů komiks Ostrov od Markéty Lindákové a Emmy Babákové z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře z Mladé Boleslavi, který získal 444 hlasů. Letos se porota rozhodla udělit cenu diváckého hlasování ve všech kategoriích. V kategorii 1. stupeň základní školy zvítězil u veřejnosti komiks s názvem Demokracie Bohouš a Dáša trojice Aneta Borkovcová, Jitka Šimánková a Elektra Josková ze ZŠ a MŠ Louňovice pod Blaníkem. V kategorii střední školy vyhrál Lukáš Klíma ze Střední školy elektrotechniky, multimédií a informatiky v Praze s komiksem Milada.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 258 komiksů, od celkem 461 autorů. Do užšího výběru postoupilo komiksů 40. Výstava vybraných komiksů ze studentské soutěže bude otevřena do 12. listopadu v galerii v Jindřišské věži (Jindřišská 14, Praha 1). Výstavu si zde můžete prohlédnout každý den do 25. listopadu od 10 do 19 hodin. Další informace o výstavě najdete zde.

Kontakt pro média:

Nikola Páleníčková, mediální koordinátorka Vzdělávacího programu Varianty spol. Člověk v tísni, tel: +420 777 782 061, nikola.palenickova@clovekvtisni.cz

Ke stažení
Další novinky
 
Novější
Starší
 
Kontakty

Vzdělávací program Varianty
Člověk v tísni, o.p.s.
Šafaříkova 635/24
120 00 Praha 2

IČ: 25 75 52 77
DIČ: CZ 25 75 52 77
varianty@clovekvtisni.cz
Tel: +420 226 200 467

Mediální koordinátorka
Nikola Páleníčková
nikola.palenickova@clovekvtisni.cz
Tel: +420 777 782 061

Další kontakty

Logo ke stažení

Související projekty

Naše další weby

 • Jak víme, že to funguje?

  Je vaším cílem ve výuce předat množství informací, které si žáci zapamatují? Nebo vás spíše zajímá způsob, jak s nabytými informacemi pracují? Přemýšlíte o tom, jak můžete zjistit vliv výuky na postoje a jednání svých žáků? Zkuste některou ze třiceti nových aktivit, které učitelům nabízí inspiraci, jak zjišťovat postoje žáků k otázkám a tématům současného světa a zároveň ověřovat, zda díky výuce došlo k jejich pozitivní změně.

   

 • Světová škola

  Zajímá se vaše škola o globální problematiku? Začleňujete do výuky žákovské či školní projekty a jiné aktivní vyučovací metody? Věříte, že svým jednáním můžeme ovlivnit dění na druhém konci světa? Pak neváhejte a zkuste získat certifikát Světová škola.

 • Program Migrace

  Hlavním cílem programu je poskytovat veřejnosti objektivní informace o migraci v Česku prostřednictvím médií a dalších zdrojů informací, ale také bořit zaběhlé stereotypy o cizincích, a přispívat tak k lepšímu soužití imigrantů a většinové společnosti.

 • Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR

  Úspěch inkluzivního vzdělávání závisí na tom, jak uzpůsobíme naše školy, třídy, kurikulum i mimoškolní aktivity tak, aby se mohly učit a účastnit všechny děti bez rozdílu.

 • Průřezová témata a čtenářství

  Přemýšlíte, jak vyučovat předměty, průřezová témata a ještě přitom rozvíjet čtenářství? Podívejte se na vyzkoušené učební jednotky. Webové stránky slouží jako inspirace široké učitelské veřejnosti.

 • Respekt nebolí

  Lze o lidských právech vyučovat poutavě, tvořivě a interaktivně? A dokonce za využití sociálních sítí a dalších hitů mezi dnešními studenty? Ano! A ani to moc nebolí.

DonořiPartneři